Ceturtdien, 2013.gada 31.janvārī, notika otrā Valsts ieņēmumu dienesta (turpmāk – VID), Latvijas Darba devēju konfederācijas (turpmāk – LDDK) un Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (turpmāk – LTRK) tikšanās, kuras laikā VID informēja LDDK un LTRK par šogad jau ieviestajiem un plānotajiem jaunumiem VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (turpmāk – EDS), izmaiņām attiecībā uz PVN deklarāciju akceptēšanas kārtību, kā arī tika pārrunāti citi aktuāli un organizatoriski jautājumi un uzklausīti LDDK un LTRK pārstāvju priekšlikumi VID darbības pilnveidošanai.
VID informēja abas organizācijas par to, ka no šī gada ieviesti vairāki jauninājumi EDS lietotājiem, proti:
- Lai mazinātu administratīvo slogu nodokļu maksātājiem un vienkāršotu nodokļu maksātāju saistību izpildi, VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmā ir izstrādājis jaunu pievienotās vērtības nodokļa taksācijas perioda deklarācijas formu, paredzot arī kontroles mehānismu, kas informēs nodokļu maksātāju, ja tiks pieļautas kļūdas deklarācijas un tās pielikumu aizpildīšanā. Sarunas ietvaros LTRK norādīja, ka VID savlaicīgāk jāplāno jauno deklarāciju formu publicēšana, lai uzņēmēji un grāmatvedības sistēmu izstrādātāji tam var pielāgoties. Šo norādi VID atzina par pamatotu un solīja, ka, ja kāds argumentētu iemeslu dēļ nevarēs paspēt iesniegt jauno deklarācijas formu, VID to ņems vērā.
- Lai mazinātu administratīvo slogu nodokļu maksātājiem un vienkāršotu nodokļu maksātāju saistību izpildi, šobrīd tiek izstrādāta jauna iedzīvotāju ienākuma nodokļa gada ienākuma deklarācijas forma, kurā līdzīgi kā amatpersonu deklarācijā, tiks „ielasīta” VID rīcībā esošā informācija.
- Ir papildināts likums par Nodokļiem un nodevām ar 7.2 pantu (Valsts ieņēmumu dienesta izdotā administratīvā akta un citu lēmumu un dokumentu paziņošana, izmantojot elektroniskos sakarus; pants stājas spēkā 01.05.2013), atrunājot kārtību, kādā veidā VID paziņo nodokļu maksātājiem par VID izdotajiem administratīvajiem aktiem (arī nelabvēlīgiem administratīvajiem aktiem) un citiem lēmumiem, nosūta dokumentus un informāciju nodokļu maksātājiem. Šī kārtība ļaus operatīvāk nodot informāciju nodokļu maksātājiem, kā arī ļaus ietaupīt valsts resursus.
Tāpat arī VID informēja, ka ar šo gadu ir mainījusies kārtība, kādā tiek akceptētas PVN deklarācijas. Ja līdz šim PVN deklarācijām nodokļu administrēšanas pasākumu veikšanai 30 dienu termiņš bija noteikts no to iesniegšanas brīža, tad sākot ar šī gada 1.janvāri nodokļu administrēšanas pasākumu veikšanai 30 dienu termiņš ir noteikts no likumā noteiktā deklarācijas iesniegšanas termiņa, t.i. katra mēneša 21.datuma.
Tādējādi VID rīcībā ir pilnīgāka informācija par nodokļu maksātāju veiktajiem darījumiem, kā arī mazāk informācijas tiek prasīts no nodokļu maksātājiem, kas savukārt dod lielāku iespēju pārmaksāto PVN summu atmaksāt pēc iespējas īsākā laikā negaidot likumā noteiktās 30 dienas. Turklāt lieki netiek prasīti paskaidrojumi no nodokļu maksātājiem.
Tomēr vēršam uzmanību, ka likumā joprojām VID saglabājas tiesības atsevišķos gadījumos pagarināt pārmaksātā PVN 30 dienu atmaksas termiņu.
Tikšanās laikā tika izrunāti arī citi aktuāli jautājumi, un no LDDK un LTRK puses izteikti ierosinājumi VID darbības pilnveidošanai un VID pārraugāmo jomu sakārtošanai. Piemēram, darba devējus un uzņēmējus pārstāvošās organizācijas rosināja izvērtēt, vai nav nepieciešamas izmaiņas vai precizējumi normatīvajos aktos par valsts noteikto nodevu par tiesu izpildītāju (un iespējams arī citu profesiju pārstāvju) darbu un šīs nodevas aplikšanu ar pievienotās vērtības nodokli gadījumos, ja konkrētais tiesu izpildītājs (vai citas profesijas pārstāvis) ir PVN maksātājs. Lai izvērtētu šo ierosinājumu, VID tuvākajā laikā plāno vērsties Finanšu ministrijā.
Tāpat sarunā LTRK pieminēja, ka uzņēmēji ir neizpratnē par paredzēto normu, kas, viņuprāt, rada nevienlīdzību - VID uzņēmumus auditēt varēs par trīs gadiem, bet nodokļu maksātājs deklarācijas precizēt par vienu gadu. Uz šo norādi VID sniedza atbildi, ka datu precizēšana būs iespējama par trīs gadiem, ja tiks iesniegts rakstisks, argumentēts viedoklis un VID, to izvērtējot, atzīs par pamatotu.
Papildus tam sarunā LTRK aktualizēja jautājumu par VID praksi attiecībā uz uzņēmumu sadarbību ar pašnodarbinātām personām, izvērtējot, vai tās nav darba attiecības. Uz to VID sniedza atbildi, ka prakse nav mainījusies, un arī turpmāk VID šādu sadarbību skatīs tikai un vienīgi pēc Iedzīvotāju ienākuma nodokļa likumā noteiktajām piecām pazīmēm, nevis plašāk. Gadījumos, kad VID radīsies šaubas par šādas sadarbības ekonomisko būtību, uz to tiks norādīts un piedāvāts pārejas periods, kurā uzņēmumam radusies situācija būs jānovērš.
Tāpat arī tikšanās ietvaros tika pārrunāts jautājums par LTRK ierosinājumu veikt izmaiņas normatīvajos aktos, paredzot iespēju uzņēmumiem izmaksāt starpdividendes.
LTRK un LDDK pārstāvji, apzinoties, ka galvenā atbildīgā institūcija sabiedrības informēšanā par eiro ieviešanas pasākumiem ir Finanšu ministrija, tomēr, ņemot vērā, ka uzņēmēji daudz aktīvāk izmanto VID mājaslapu nekā Finanšu ministrijas mājaslapu, lūdza rast iespēju svarīgāko informāciju, kas attiecas uz grāmatvedības kārtošanu un ir saistīta ar eiro ieviešanu, publicēt arī VID mājaslapā. Tāpat LTRK vērsa uzmanību uz to, ka ļoti būtiski ir jau šobrīd uzsākt VID konsultantu apmācību jautājumos, kas saistīti ar eiro ieviešanu grāmatvedības kārtošanā. Abas organizācijas izteica vairākus ierosinājumus ērtākai informācijas pieejamībai VID mājaslapā. VID informēja, ka darbs pie ērtākas informācijas pieejamības VID Publiskojamo datubāzē jau ir uzsākts, kā arī tuvākajā laikā VID centīsies rast risinājumu arī citiem izteiktajiem ierosinājumiem par ērtāku informācijas pieejamību VID mājaslapā.
Otrajā tikšanās reizē piedalījās VID ģenerāldirektores vietniece nodokļu jomā, Nodokļu kontroles pārvaldes direktore Ināra Pētersone, Nodokļu pārvaldes direktors Juris Gaiķis, Nodokļu pārvaldes direktora vietniece Arta Segliņa, Nodokļu pārvaldes Nodokļu un nodokļu maksātāju uzskaites daļas Elektroniskās deklarēšanas sistēmas un elektroniskās informācijas apmaiņas nodaļas vadītāja Ilze Jankova, Nodokļu pārvaldes Konsultāciju koordinācijas un uzraudzības daļas vadītāja Inga Antipova un citi VID speciālisti. Uzņēmējus pārstāvēja LDDK ģenerāldirektore Līga Meņģelsone, LDDK sociālās drošības un veselības eksperts Pēteris Leiškalns, LTRK viceprezidente Lienīte Caune un LTRK Nacionālās Stratēģijas padomes locekle Elīna Meiere.
Nākamā tikšanās paredzēta šī gada 28.februārī.