kā uzskaitīt akcīzes nodokli zemniekam
Mazliet apjuku ar akcīzes nodokļa uzskaiti zemniekiem, kas kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā. Visu laiku vadījos pēc VID metodiskā materiāla principa:"Lauksaimniecības produkcijas ražotājs grāmatvedībā minēto darījumu uzrāda šādi:
1) grāmatvedības reģistros dīzeļdegvielas iegādes darījums tiek uzrādīts šādi:
D "Izmaksas" Ls 11,55
D "Norēķini ar PVN" Ls 2,43
K "Parādi piegādātājiem" Ls 13,98
Tā kā akcīzes nodoklis lauksaimniecības produkcijas ražotājam nav jāmaksā, tad akcīzes nodokļa vērtību grāmatvedībā koriģē:
D "Parādi piegādātājiem" Ls 4,46
K "Ieņēmumi"” Ls 4,46
2) pēc koriģēšanas konta "Parādi piegādātājam" atlikums ir Ls 9,52, kuru samaksājot pārgrāmato:
D "Parādi piegādātājiem" Ls 9,52
K "Nauda" Ls 9,52
Respektīvi akcīzes nodoklis tika uzrādīts pie ienākumiem, kas apliekas ar nodokli.
Tagad palasīju VID norādījumus mikrouzņēmuma nodoklim:
Jautājums:
Vai mikrouzņēmuma apgrozījumā ir jāiekļauj zemniekiem akcīzes nodokļa saņemtā atlaide, ja grāmatvedība tiek kārtota vienkāršā ieraksta sistēmā?
Atbilde:
Tā kā grāmatvedība vienkāršā ieraksta sistēmā tiek kārtota pēc kases principa, tad zemniekiem akcīzes nodokļa saņemtā atlaide nav jāatspoguļo ieņēmumos (apgrozījumā), bet saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu uzskaites žurnālā jāuzrāda par dīzeļdegvielas piegādi noformētajā attaisnojuma dokumentā vai kases čekā norādītā summa samaksai (t.i., darījuma kopsumma par dīzeļdegvielas piegādi, no kuras atskaitīta par darījumu aprēķinātā akcīzes nodokļa summa).
Vai tas varētu nozīmēt to, ka arī IIN nodokļa maksātājs nerāda akcīzes nodokli? Vienu vārdu sakot, gribētu dzirdēt Jūsu versijas, kā atspoguļojat akcīzi.