Внимание! Вы просматриваете форум в ограниченном режиме – авторизуйтесь (вверху страницы) или зарегистрируйтесь, чтобы получить доступ ко всем возможностям форума (создание темы / ответа, доступ к спискам «Избранные», «Мои темы», «Непрочитанное»).
Kas ir tuvinieki...
Forumā bija diskusija par terminu "tuvinieki". Uzdevu TM jautājumu:
Tiesību aktos bieži sastopams termins "tuvinieki". Izmeklējos visos likumos, bet juridisko skaidrojumu neatradu. Sakarā ar pēdējā laika traģiskajiem notikumiem, gribētu saņemt konkrētu skaidrojumu.
Ответы (15)
Atbilde:
Tieslietu ministrijā 2013. gada 29. novembrī ir saņemts Jūsu elektroniskais iesniegums, kurā norādāt, ka likumos nav skaidrots termins „tuvinieki” un tādējādi lūdzat sniegt minētā termina skaidrojumu.
Vēršam uzmanību uz to, ka Tieslietu ministrijas funkcijas, uzdevumus un kompetenci reglamentē Ministru kabineta 2003. gada 29. aprīļa noteikumi Nr.243 „Tieslietu ministrijas nolikums”, kas neparedz Tieslietu ministrijai tiesības veikt likumu oficiālu interpretāciju. Līdz ar to Tieslietu ministrija nevar sniegt saistošus izskaidrojumus par tiesību normu piemērošanu. Ievērojot minēto, savas kompetences ietvaros sniedzam šādu informāciju, kas nav saistoša citām personām.
Termina „tuvinieki” skaidrojums ir ietverts Kriminālprocesa likuma 12.pantapiektajā daļā, kas noteic, ka tuvinieki ir personas, ar ko attiecīgā fiziskā persona dzīvo kopā un ar ko tai ir kopīga (nedalīta) saimniecība. Līdzīgs regulējums ir atrodams arī Civillikuma 181. panta trešajā daļā, saskaņā ar kuru bērnam ir tiesības uzturēt personiskas attiecības un tiešus kontaktus ar brāļiem, māsām un vecvecākiem, kā arī citām personām, ar kurām bērns ilgu laiku ir dzīvojis nedalītā saimniecībā, ja tas atbilst bērna interesēm.
Līdz ar to Tieslietu ministrijas ieskatā par tuviniekiem atzīstamas jebkuras personas, ar kurām attiecīgā fiziskā persona dzīvo kopā un ar ko tai ir kopīga (nedalīta) saimniecība.
Tātad vecāki, māsas, brāļi, bērni, kas dzīvo atsevišķi nav tuvinieki???
Līdz ar to Tieslietu ministrijas ieskatā par tuviniekiem atzīstamas jebkuras personas, ar kurām attiecīgā fiziskā persona dzīvo kopā un ar ko tai ir kopīga (nedalīta) saimniecība.
Protams, ka visus tos var uzskatīt par tuviniekiem (var vest kopēju saimniecību arī ar kaimiņu
).Bet pie mantošanas jau būs citi kritēriji.
Runa nav par to!
Runa par oficilu, juridisku termina interpretciju
Амберочка, vecāki, māsas, brāļi, bērni - это родственники, а если речь идет о пособии в 150 латов, то там, если не ошибаюсь, упоминались radinieki un tuvinieki.
Tur minēts radinieki(tuvinieki).
neparedz Tieslietu ministrijai tiesības veikt likumu oficiālu interpretāciju
Kam tad ir tādas tiesības?
Satversmei?
Tur minēts radinieki(tuvinieki).
Могу предположить, что в наше время данный термин трактуется достаточно широко. Критерий- совместное проживание, определяется в понятии заботы и обихаживания,т.к. есть много детей, которые живут с бабушками, дедушками и другими родственниками, при этои имея дееспособных и временно отсутствующих родителях. ИМХО
Ambera, привожу пояснение Сената ВС из судебного решения. Обычно ссылаются на трактовку именно ВС
[12.1] Vienlaikus Senāts vērš uzmanību uz 2009.gada12.marta grozījumiem Kriminālprocesa likumā (spēkā no 01.07.2009.), ar kuriem ieviests jēdziens „tuvinieki”,
tas ir, personas, ar ko attiecīgā fiziskā persona dzīvo kopā un ar ko tai ir kopīga (nedalīta) saimniecība. Ar šiem grozījumiem minētās personas pielīdzinātas laulātajam un tuvākajiem radiniekiem.
Ņemot vērā mūsdienu izmaiņas ģimenes dzīves sociālajos un kultūras modeļos, katrs gadījums ir jāvērtē individuāli, atzīstot par apliecinājumu ģimenes dzīvei ne tikai juridiski noslēgtu laulību, bet arī ģimenes dzīves faktisku pastāvēšanu, par ko var liecināt gan finansiāla vai psiholoģiska atkarība, kopīga dzīvošana, kopīgi bērni (sk. Donna Gomien, David Harris, Leo Zwaak. Law and Practice of the European Cinvention on Human Rights and the European Social Charter. Russian version. Moskva: 1998, 305-307, 323,332-333.lpp.).
pirmkārt, jāņem vērā arī konkrēto tiesību normu un normatīvā akta tiesiskā daba, proti, kurai tiesību nozarei tas ir piekritīgs.
Otrkārt, jāņem vērā tiesību normas mērķis, piemēram, sociālo tiesību jomā tas ietver vajadzību sniegt visefektīvāko un ekonomiski pamatotāko palīdzību konkrētai mājsaimniecībai. Latvijas normatīvajos aktos noteicošie kritēriji šajā gadījumā ir personu kopums (kas var būt un var nebūt ar radnieciskām saitēm saistītas personas) un fakts, ka personām ir kopīga mājsaimniecība, proti, personas dzīvo vienā mājoklī un viņām ir kopīgi izdevumi par uzturu.
Civillikumā ir vesela nodaļa "Radniecība un svainība"
http://likumi.lv/doc.php?id=90223#p-35392
читала-читала.но так и не поняла до конца
у насальника умерла теща,которая жила отдельно.
215. Viena laulātā attiecību ar otra radiniekiem sauc par svainību.
Ar laulību nodibinātā svainība paliek spēkā arī pēc laulības izbeigšanās.
Svainības pakāpe ar vienu no laulātajiem ir tāda pati kā radniecības pakāpe ar otru.
Pēc šī panta spriežot - ir radiniece.
Закрыть
Краткое описание нарушения