Ielieku še atbildi,ko saņēmu no ifinanses:
Labdien! SIA ir parādā savam valdes loceklim(aizdevums) (K 5190) Savukārt valdes loceklim ir izsniegts avanss preču un pajkalpojumu iegādei,ko viņš nav izlietojis un nav arī atmaksājis kasē.. Vai SIA valdes loceklis no neizlietotā avansa preču un pakalpojumu iegādei var dzēst sava aizdevuma uzņēmumam daļu?(D 5190-K2380)? Vai uz šādu darījumu attiecas skaidras naudas lietošanas ierobežojumi un vai šāds darījums ir jādeklarē kā skaidras naudas darījums??
Jautājums ir izskatīts, un atbildi uz to ir sagatavojusi Agnese Volmane, SIA Deloitte Latvia vecākā nodokļu konsultante. Nosūtu Jums atbildi un vēlos arī informēt, ka tā ir publicēta
iFinanses.lvrubrikā Atbild Eksperts: http://www.***censored***/lat/atbild_eksperts/gramatvediba?doc=5562.
Atbilde:
Latvijas normatīvie akti nenosaka ierobežojumus savstarpējo prasījumu un saistību savstarpējam ieskaitam, tajā skaitā attiecībā uz prasībām pret darbiniekiem par izsniegtajiem avansiem izdevumu segšanai. Līdz ar to uzņēmums ar valdes locekli var vienoties par savstarpējo norēķinu ieskaitu.
Tomēr jānorāda, ka likums Par iedzīvotāju ienākuma nodokli (likums par IIN) paredz īpašu regulējumu attiecībā uz darbiniekiem un valdes locekļiem izsniegtajiem avansiem.
Likumā par IIN noteikts, ka izsniegtie avansi, par ko nav veikts norēķins 90 dienu laikā no avansa izsniegšanas dienas un kas pārsniedz minimālās mēnešalgas apmēru, tiek pielīdzināti algota darba ienākumam, par ko maksājams attiecīgi iedzīvotāju ienākuma nodoklis un valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas.
Līdz ar to papildus būtu vērtējama gan izsniegtā avansa summa, gan termiņš, cik ilgi izsniegtais avanss nav atmaksāts, jo, pārklasificējot izsniegto avansu par algota darba ienākumu, pastāv iespēja izmaksāto naudas summu neprasīt atpakaļ. Rezultātā vairs nebūtu, ko ieskaitīt pret saistībām par saņemto aizdevumu.
Attiecībā uz skaidras naudas darījumu deklarēšanas nosacījumiem MK noteikumi Nr.237 Skaidrā naudā