Latviešu valodā
Например: декларация НДС

Внимание! Вы просматриваете форум в ограниченном режиме – авторизуйтесь (вверху страницы) или зарегистрируйтесь, чтобы получить доступ ко всем возможностям форума (создание темы / ответа, доступ к спискам «Избранные», «Мои темы», «Непрочитанное»).

Налоги и пошлины

Ienākuma noteikšana pašnodarb. no kura aprēķina 5% soc.iemaksu К списку тем

Ienākuma noteikšana pašnodarb. no kura aprēķina 5% soc.iemaksu
Ar apliekamā ienākuma noteikšanu IIN aprēķinam pašnodarbin.tā kā būtu skaidrs. Bet kā ir ar SOC 5%? Vai izdevumu 80 % ierobežojums šeit jāņem vērā vai arī tas attiecas tikai pie IIN aprēķināšanas??? Pēc manas saprašanas , lai aprēķinātu pašnodarb. mēneša faktiskos ienākumus soc 5% aprēķinam, izdevumu daļu ņemam visus 100 % .
Mazamazina
Mazamazina 28.02.2018 11:51
264 сообщения на сайте

Ответы (110)

[
всем придется регистрироваться
Albina 28.02.2018 14:24
Просто сдатите vsaoi отчет - вот и вся регистрация, как-то особенно проситься ненужно.
Sbe 28.02.2018 15:15
Как это не нужно? Раньше отдельный бланк на регистрацию был. Что-то изменилось?
Albina 28.02.2018 15:28
Нету больше отдельного бланка уже пару лет, сама звонила в СГД , просто подавала отчет по соц. и автоматически стала самозанятой.
Irina_8ko
Irina_8ko 28.02.2018 16:58
2767 сообщений на сайте
Раньше был.
Sbe
Sbe 28.02.2018 17:02
1236 сообщений на сайте
Tāpēc jau es brīnos, kā no mēness nokāpis.....
Aivareno
Aivareno 28.02.2018 20:46
6641 сообщение на сайте
Labdien!
Izskatot elektroniski uzdoto jautājumu, sniedzam šādu informāciju.

2018.gada1.janvārī stājas spēkā grozījumi likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” attiecībā uz kārtību, kādā nosakāms fiziskās personas ar iedzīvotāju ienākuma nodokli apliekamais ienākums no saimnieciskās darbības. Aprēķinot ar iedzīvotāju ienākuma nodokli apliekamo ienākumu, saimnieciskās darbības izdevumiem jāpiemēro ierobežojums 80% apmērā no kopējiem saimnieciskās darbības ieņēmumiem.
Saimnieciskās darbības izdevumos pilnā apmērā ir iekļaujami:
darba alga un darba devēja valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas, tai skaitā solidaritātes nodoklis;
nekustamā īpašuma nodoklis;
pamatlīdzekļu nolietojums;
kompensācijas īrniekiem par dzīvojamo telpu atbrīvošanu un īres līguma laušanu sakarā ar dzīvojamās telpas kapitālremontu vai telpu pārbūvi saimnieciskās darbības veikšanai.
Savukārt grozījumi likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu” nosaka pienākumu pašnodarbinātajiem, kas nav autoratlīdzību saņēmēji, veikt obligātās iemaksas pensiju apdrošināšanai, no mēneša ienākumiem, ja tie nesasniedz 430 euro, un ja ienākumi mēnesī sasniedz vai pārsniedz 43 euro, papildus obligātajām iemaksām, kas tiek noteiktas līdzšinējā kārtībā, tai reizi ceturksnī ir jāveic obligātās iemaksas pensiju apdrošināšanai vismaz 5 procentu apmērā no brīvi izraudzīto obligāto iemaksu objekta un faktisko ienākumu starpības. Iemaksas pensiju apdrošināšanai var neveikt, ja pašnodarbinātā ienākumi taksācijas gadā nesasniedz 50 euro.
Tādējādi, pašnodarbinātā persona brīdī, kad nosaka apliekamo ienākumu (ienākumu un izdevumu starpība), no kura būtu jāveic obligātās iemaksas pensiju apdrošināšanai, ņem vērā saimnieciskās darbības izdevumus pilnā apmērā. Savukārt sniedzot Gada ienākumu deklarāciju un nosakot ar iedzīvotāju ienākuma nodokli apliekamo ienākumu, ņem vērā saimnieciskās darbības izdevumu ierobežojumu 80% apmērā no ieņēmumiem.
Cleo
Cleo 06.03.2018 09:34
19234 сообщения на сайте
Ja jau VID neņem galvā terminoloģiju, tad man nav ko teikt........
Visos laikos ienākums bija definēts kā IEŅĒMUMU un izdevumu strapība
nevis "nosaka apliekamo ienākumu (ienākumu un izdevumu starpība)"

nav ko brīnīties, ka rodas jautājumi ka sēnes rudenī
Mu-maija
Mu-maija 06.03.2018 10:26
15861 сообщение на сайте
Nezinu gan, cik augstu izglītību vajag, lai šādu penteri (laikam domāts skaidrojums) saprastu.
Cleo - vai paraksts šim penterim ir?
Vai tas ir, kā parasti, anonīms?
Paldies.
Aivars007
Aivars007 06.03.2018 13:44
26984 сообщения на сайте
Saimnieciskās darbības izdevumos pilnā apmērā ir iekļaujami:
darba alga un darba devēja valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas
Nu nesaprotu es - kas slēpjas zem jēdziena "darba alga" saimnieciskās darbības veicējam - tā summa no kuras aprēķināts un maksāts soc.nodoklis= 430.00 EUR?
Irita
Irita 06.03.2018 14:28
185 сообщений на сайте
Darba alga = darba alga.
Pašnodarbinātās personas maksā darba algu darba ņēmējiem.
Piemēram, ģimenes ārsta prakse.
Ārsts ir pašnodarbināta persona un arī darba devējs - medmāsai.
Medmāsai izmaksātā darba alga, IIN un VSAOI (aprēķinātās un ieturētās) - tie visi ir ārsta izdevumi.

Bet... vai ārstam pašam par sevi samaksātās VSAOI ir izdevumi (aprēķinot 80% attiecību no ieņēmumiem) - to es joprojām neesmu skaidri sapratis.
Tāpat kā - ko VID saprot ar vārdiem "darba alga"?
Varbūt arī VIDā saprot kaut kādu "iedomāto" darba algu? Nemācēšu paskaidrot plašāk.
Aivars007
Aivars007 06.03.2018 14:41
26984 сообщения на сайте
Nu nesaprotu es - kas slēpjas zem jēdziena "darba alga" saimnieciskās darbības veicējam
Irita 06.03.2018 14:28
Saimnieciskās darbības veicējs- pašnodarbināts var pieņemt darbā līdz 5 darbiniekiem.
Japaina
Japaina 06.03.2018 14:41
10269 сообщений на сайте
Nezinu gan no kurienes to iekopēju
Vai drīkst pašnodarbināta persona pieņemt sevi darbā, maksāt sev algu un nodokļus no algas?

Atbilde
Fiziskai personai, kas veic saimniecisko darbību, ir tiesības savas saimnieciskās darbības veikšanai algot ne vairāk kā 5 darbiniekus.
Nevienā Latvijas likumdošanas aktā nav noteikts, ka saimnieciskās darbības veicējs nedrīkstētu pieņemt darbā kā darbinieku arī pats sevi. Ne Valsts darba inspekcija, ne arī Valsts ieņēmumu dienests šķēršļus tam nerada.
Tikai jāatceras, ka pašam ar sevi noslēgtais darba līgums neatceļ tos pienākumus, kuri attiecas uz šo personu kā VID reģistrētu saimnieciskās darbības veicēju. Piemēram, neskatoties uz to, ka no aprēķinātās darba algas būs jāmaksā nodokļi tāpat kā no darbinieka algas vispārējā gadījumā, pašnodarbinātajiem, kuru ienākums mēnesī sasniedz un pārsniedz minimālās algas apmēru, no brīvi izraudzīta objekta, kas nav mazāks par minimālās algas apmēru, ir arī jāveic valsts sociālās apdrošināšanas obligātas iemaksas (VSAOI).
2018. gadā VSAOI likme vispārējā gadījumā pašnodarbinātajam ir 32,15%. Sākot no 2018.gada1.janvāra reizi ceturksnī no starpības starp ienākumiem un brīvi izraudzīto objektu būs jāveic arī VSAOI 5% apmērā pensiju apdrošināšanai. Pašnodarbinātajiem, kuru ienākums mēnesī nesasniedz minimālās algas apmēru, no ienākumiem arī būs jāveic VSAOI 5% apmērā pensiju apdrošināšanai. VSAOI 5% apmērā varēs neveikt tikai tādā gadījumā, ja pašnodarbinātā ienākums visa kalendāra gada laikā nesasniegs 50 EUR.
Japaina
Japaina 06.03.2018 14:47
10269 сообщений на сайте
Nezinu gan no kurienes to iekopēju
Tas ir no ***censored*** Es gan īsti nesapratu, kurš sagatavo tās atbildes un cik ļoti var uz tām paļauties. Saimn.darb.veicēja sevis pieņemšana darbā man nešķiet nedz loģiska, nedz atbilstoša saimn.darbības veicēja būtībai.
Zaneoga
Zaneoga 08.03.2018 08:08
156 сообщений на сайте
Nezinu gan no kurienes to iekopēju
Tas ir no ***censored*** Es gan īsti nesapratu, kurš sagatavo tās atbildes un cik ļoti var uz tām paļauties. Saimn.darb.veicēja sevis pieņemšana darbā man nešķiet nedz loģiska, nedz atbilstoša saimn.darbības veicēja būtībai.
Es parasti pieprasu, lai atbilde tiktu parakstīta.
Anonīmās atbildes nosūtu (VID-am) atpakaļ sūtītājam.
Tādas ir manas (nodokļu maksātāja) tiesības.
Jo vairāk mēs tā darīsim, jo mazāk būs anonīmu atbilžu.
Aivars007
Aivars007 08.03.2018 08:55
26984 сообщения на сайте
No VIDa man parasti pienākušas atbildes ar sagatavotāja vārdu, bet tajā portāla atbildes izcelsme nav redzama.
Lai nu kā ar to atbildētāju ***censored*** lapā, bet mani interesē, ko foruma grāmatveži domā par šo lietu. Līdz zināmam brīdim man viss bija skaidrs bez jautājumiem, bet tad ieraudzīju, ka sertificēts, pieredzējis, seminārus regulāri apmeklējis grāmatvedis uzskata, ka IK slēgt ar sevi darba līgumu ir pilnīgi ok.
Zaneoga
Zaneoga 08.03.2018 09:08
156 сообщений на сайте
Es nebiju domājis interneta lapā rakstītu atbildi. Mans vēstījums bija par atbildēm no VID konsultantiem.

Pieņemt sevi darbā - tas nav noziegums. Protams, tādi gadījumi ir ļoti reti. Likumā šādu aizliegumu neesmu lasījis. Varbūt ir vēlme maksāt vairāk sociālo nodokli, piemēram. Kas to lai zina. Tas jājautā tam cilvēkam, kurš tā ir rīkojies.

Taču par 5% aprēķināšanu un par izdevumu aprēķināšanu vispār man personīgi drošas skaidrības nav. Jo katrs skaidrotājs maļ savu, bet skaidri un saprotami atbildēt nespēj.
VIDam gan vēl neesmu rakstījis. Nav tādas brīvas vaļas - vēl "jācīnās", lai VID datu bāzēs būtu visi tie dati, kas nepieciešami Gada IIN deklarāciju sagatavošanai.
Aizvakar man likās, ka esmu kaut ko panācis, vakar skatos - tomēr nekā - viss palicis solījumu līmenī.
Aivars007
Aivars007 08.03.2018 09:17
26984 сообщения на сайте
Pieņemt sevi darbā - tas nav noziegums
Aivars007 08.03.2018 09:17
Noziegums varbūt nē, bet izdevumos tiek likta sava darba alga, kas tomēr samazina maksājamo IIN no saimnieciskās darbības, un no šī gada arī 5% aprēķinu ietekmē.
Un tīri formāli, lai slēgtu līgumu (darba), vajag vismaz divas personas. Kā ar sevi var noslēgt līgumu?
Ja ir vēlme maksāt pilno sociālo, droši vien jādibina SIA, tad ar to jāslēdz darba līgums. Nu, manuprāt, pašnodarbinātība neparedz iespēju maksāt par sevi "parastos" darba ņēmēja nodokļus.

Bet par pašnodarbinātā VSAOI, lasot likumu, sanāk, ka tie ir "parastie" izdevumi, nevis tie, kas iekļaujami pilnā apmērā, pilnā apmērā ir nodokļi par darbiniekiem.

Un par "iedomāto" darba algu... ir saimni.darb.veicējam darbinieki - būs izdevumos alga, nav darbinieku- nebūs. Nodomāju, ka tur kaut kas vēl jāiedomājas.
Zaneoga
Zaneoga 08.03.2018 10:31
156 сообщений на сайте
... pilnā apmērā ir nodokļi par darbiniekiem ...
Kurā likumā Jūs šo izlasījāt?

Es gan nebūtu tik kategorisks.
Aivars007
Aivars007 08.03.2018 10:44
26984 сообщения на сайте
3.2 Saimnieciskās darbības izdevumu veidi, kuri ar saimniecisko darbību saistītajos izdevumos ir iekļaujami pilnā apmērā:

1) darba alga un darba devēja valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas, tai skaitā solidaritātes nodoklis, ko saimnieciskās darbības veicējs maksā par saviem darbiniekiem;

Vai šo var saprast kā savādāk?
Zaneoga
Zaneoga 08.03.2018 10:54
156 сообщений на сайте
Суд разъяснял этот вопрос, хотя и по другому поводу.

Суть трудовых отношений: Darbinieks ir fiziskā persona, kas uz darba līguma pamata par nolīgto darba samaksu veic noteiktu darbu darba devēja vadībā.

При трудовых отношениях обязательно должна быть vadīb-а. Нет vadīb-ы - нет трудовых отношений.

Самозанятому лицу придется раздвоиться, чтобы быть одновременно и подчиненным, и начальником. А это уже - к доктору.
Maija
Maija 08.03.2018 11:30
28223 сообщения на сайте
3.2 Saimnieciskās darbības izdevumu veidi, kuri ar saimniecisko darbību saistītajos izdevumos ir iekļaujami pilnā apmērā:

1) darba alga un darba devēja valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas, tai skaitā solidaritātes nodoklis, ko saimnieciskās darbības veicējs maksā par saviem darbiniekiem;

Vai šo var saprast kā savādāk?
Zaneoga 08.03.2018 10:54
Iespējams, ka Jums taisnība.
MVVNACFDV
Aivars007
Aivars007 08.03.2018 12:44
26984 сообщения на сайте
Nezinu gan no kurienes to iekopēju
Vai drīkst pašnodarbināta persona pieņemt sevi darbā, maksāt sev algu un nodokļus no algas?

Atbilde
Fiziskai personai, kas veic saimniecisko darbību, ir tiesības savas saimnieciskās darbības veikšanai algot ne vairāk kā 5 darbiniekus.
Nevienā Latvijas likumdošanas aktā nav noteikts, ka saimnieciskās darbības veicējs nedrīkstētu pieņemt darbā kā darbinieku arī pats sevi. Ne Valsts darba inspekcija, ne arī Valsts ieņēmumu dienests šķēršļus tam nerada.
Tikai jāatceras, ka pašam ar sevi noslēgtais darba līgums neatceļ tos pienākumus, kuri attiecas uz šo personu kā VID reģistrētu saimnieciskās darbības veicēju. Piemēram, neskatoties uz to, ka no aprēķinātās darba algas būs jāmaksā nodokļi tāpat kā no darbinieka algas vispārējā gadījumā, pašnodarbinātajiem, kuru ienākums mēnesī sasniedz un pārsniedz minimālās algas apmēru, no brīvi izraudzīta objekta, kas nav mazāks par minimālās algas apmēru, ir arī jāveic valsts sociālās apdrošināšanas obligātas iemaksas (VSAOI).
2018. gadā VSAOI likme vispārējā gadījumā pašnodarbinātajam ir 32,15%. Sākot no 2018.gada1.janvāra reizi ceturksnī no starpības starp ienākumiem un brīvi izraudzīto objektu būs jāveic arī VSAOI 5% apmērā pensiju apdrošināšanai. Pašnodarbinātajiem, kuru ienākums mēnesī nesasniedz minimālās algas apmēru, no ienākumiem arī būs jāveic VSAOI 5% apmērā pensiju apdrošināšanai. VSAOI 5% apmērā varēs neveikt tikai tādā gadījumā, ja pašnodarbinātā ienākums visa kalendāra gada laikā nesasniegs 50 EUR.
Japaina 06.03.2018 14:47
Вопрос!!! А если получаемый доход в среднем 40 евро в месяц, надо тоже платить 5% на пенсию?
Antivaa
Antivaa 08.03.2018 15:39
53 сообщения на сайте

Спасибо сказали

Послать сообщение Добавить в Контакты

Время просмотра сайта без авторизации истекло!

Для дальнейшего просмотра сайта Вам необходимо авторизоваться, либо зарегистрироваться.

Через 10 секунд Вы будете автоматически перенаправлены на форму регистрации.