Внимание! Вы просматриваете форум в ограниченном режиме – авторизуйтесь (вверху страницы) или зарегистрируйтесь, чтобы получить доступ ко всем возможностям форума (создание темы / ответа, доступ к спискам «Избранные», «Мои темы», «Непрочитанное»).
Pašnodarbinātais - divkārsā grāmatvedība К списку тем
Pašnodarbinātais - divkārsā grāmatvedība
Sveiķiņi!
Pašnodarbinātās personas ieņēmumi pārsniedz 45000 Ls. Tā vēlas kārtot grāmatvedību divkāršajā ieraktā, vai VID var aizliegt to darīt?
Likums "Par grāmatvedību" 9.pants
Grāmatvedības reģistri kārtojami divkāršā ieraksta sistēmā.
Šā panta noteikumi neattiecas uz:
1) individuālajiem komersantiem, individuālajiem (ģimenes) uzņēmumiem, zemnieku un zvejnieku saimniecībām, kuru ieņēmumi no saimnieciskajiem darījumiem iepriekšējā pārskata gadā nepārsniedz 45 000 latu, citām fiziskajām personām, kas veic saimniecisko darbību. Tie var kārtot grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā;
Likumā ir rakstīts, ka VAR kārtot vienkāršajā, bet ne tas ka obligāti jākārto vienkāršajā ierakstā.
Sakiet lūdzu, vai tomēr pašnod.persona var kārtot divkāršajā ierakstā (viņai tā ērtāk), jo VID ir kategoriski pret to, un apgalvo ka NEVAR. Ar ko var mēģināt viņu viedokli apstrīdēt? Vai arī viņiem tomēr taisnība?
Ответы (13)
Уже где-то проскальзывала тема примерно об этом же, я так понимаю, что можно kārtot grāmatvedību divkāršajā ieraktā, но при этом остаетесь прлательщиками подоходного налога с населения.
Nē, aizliegt nevar. Bet tad tikaijāreģistrējas VID kā UIN maksātājam. Rakstiet iesniegumu, sakarā ar to, ka ieņēmumui pārsniedz 45 000 Ls, atļaut reģistrēties kā UIN.
Tas skaidrs, ka pašnodarbinātā persona (jurists) nevar kļūt par UIN maksātāju, bet šī persona vēlas kārtot grāmatvedību divkāršajā ierakstā, jo tad ir pārskatāmi visi izdevumu veidi. Man pašai situācija šķiet absurda, bet tieši VID-ā grib ieskaidrot, ka šī persona nu nekādīgi nedrīkst kārtot grāmatvedību 2-kāršā ierakstā. Viņi balstās uz to, ka likumā rakstīts, ka pašnod.personai nav jākārto grāmatvedība 2-kāršā, bet gan vienkāršā ierakstā.
Varbūt esmu palaidusi garām kādu grozījumu, bet manuprāt Likuma par grāmatvedību 9.panta1.daļa skan šādi:
9.pants Grāmatvedības reģistri jākārto divkāršā ieraksta sistēmā.
Šā panta noteikumi neattiecas uz:
1) individuālajiem (ģimenes) uzņēmumiem, zemnieku un zvejnieku saimniecībām, kuru ieņēmumi no saimnieciskajiem darījumiem pārskata gadā NEPĀRSNIEDZ 45 000 latu. Šie uzņēmumi grāmatvedības reģistru kārtošanai var BRĪVI izvēlēties kādu no vispāratzītajām grāmatvedības formām, ievērojot nodokļu likumu vai saskaņā ar tiem pieņemto normatīvo aktu prasības un šā likuma noteikumus.
No jautājuma es sapratu, ka situācija ir tāda, ka ieņēmumi pārsniedz 45000 latus gadā.
tiešām palaidu garām.
9.pants
Grāmatvedības reģistri kārtojami divkāršā ieraksta sistēmā.
Šā panta noteikumi neattiecas uz:
1) individuālajiem komersantiem, individuālajiem (ģimenes) uzņēmumiem, zemnieku un zvejnieku saimniecībām, kuru ieņēmumi no saimnieciskajiem darījumiem iepriekšējā pārskata gadā nepārsniedz 45 000 latu, citām fiziskajām personām, kas veic saimniecisko darbību. Tie var kārtot grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā;
bet ieņēmumi tomēr pārsniedz 45000 Ls, tas taču ir kritērijs tam, lai grāmatvedību ne tikai drīkstētu, bet vajadzētu kārtot divkāršā ieraksta sistēmā.
Lai pārliecinātos, ka kārtot drīkst, iesakiet savam VID pārlasīt viņu pašu apstiprinātos metodiskos norādījumus par IIN aprēķināšanu, jo tie satur konkrētu tabulu ar apliekamā ienākuma noteikšanu vienā un otrā gadījumā (zem un virs 45000).
Veiksmi cīņā!
Man paziņai pašlaik ir šī situācija. Viņa kā labāk vēlējās un jau gada sākumā sāka kārtot visu divkāršajā ierakstā (Zalktī) un tagad viņai VID pieprasa ieņēmumu-izdevumu žurnālu līdz ar to arī grāmatvedības kārtošanau vienkāršajā ierakstā:(
Nu tad arī uzrakstiet viņiem vēstulīti ar pamatojumu Jūsu rīcībai.
Galu galā pieņem dokumentus ne VID, bet konkrētais izpildītājs.
Paldies Mu-Maija par padomu!
Я тоже веду своих домовладельцев в системе двойной записи. Когда попросили журнал - сделала им распечатки по счетам доходов и расходов - удовлетворились.
Likums par IIN, 11.panta5.daļa un Noteikumi par ieņēmumu-izdevumu žurnālu nosaka, ka fiziskai personai-saimn. darb. veicējai ir jākārto uzskaiti vienkāršā sistēmā obligāti aizpildot ieņēmumu-izdevumu žurnālu. Savukārt IIN likuma 11.primpants atļauj individuālam komersantam, individuāla uzņēmuma, zemnieka un zveinieka saimniecības īpašniekam kārtot uzskaiti divkārša ierakstā, bet tas nav atļauts parastai pašnodarbinātai personai, piem.grāmatvedim, jūristam u.t.t.
Rita, ja Jūsu paziņai ir apgrozījums pāri 45000 Ls, vai gadījumā viņai nav pazīmes no Komercreģistra 75.panta(vairāk par 5 algotiem darbiniekiem)?
Закрыть
Краткое описание нарушения