Likuma „Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 28.panta6.daļa nosaka, ka, uzsākot saimniecisko darbību, maksātāja pienākums ir mēneša laikā reģistrēties Valsts ieņēmumu dienesta teritoriālajā iestādē pēc savas dzīvesvietas kā saimnieciskās darbības veicējam.
Likumos netiek norādīti konkrēti darbības veidi, uz kuru pamata varētu nereģistrēt saimniecisko darbību. Bet, pamatojoties uz likuma „Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 1.1 pantu, par fiziskās personas saimniecisko darbību ir uzskatāma jebkura darbība, kas vērsta uz preču ražošanu, darbu izpildi, tirdzniecību un pakalpojumu sniegšanu par atlīdzību. Saimnieciskā darbība ietver arī ar uzņēmuma līguma izpildi saistīto darbību, profesionālo darbību, nekustamā īpašuma apsaimniekošanu, komercaģenta, māklera un individuālā komersanta darbību, kā arī fiziskās personas īpašumā esoša individuālā uzņēmuma (arī zemnieka un zvejnieka saimniecības) darbību.
Savukārt likuma 1.2 pants nosaka, ka profesionālā darbība ir jebkura neatkarīga profesionālu pakalpojumu sniegšana ārpus darba tiesiskajām attiecībām, arī zinātniskā, literārā, pasniedzēja, aktiera, režisora, ārsta, zvērināta advokāta, zvērināta revidenta, zvērināta notāra, zvērināta mērnieka, zvērināta taksatora, mākslinieka, komponista, mūziķa, konsultanta, inženiera vai arhitekta darbība.
Ņemot vērā iepriekš minēto, persona izvērtē, vai darbība ir vērsta uz preču ražošanu vai pakalpojumu sniegšanu par atlīdzību, kā arī novērtē vai saimnieciskās darbības veids neatbilst likuma „Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 11.panta12. vai 13. daļai, kas atļauj nereģistrēt saimniecisko darbību, un pieņem atbilstošu lēmumu.
Jautājumus par normatīvo aktu piemērošanas kārtību Jūs varat uzdot pa VID informatīvo tālruni 7211011, gan arī konsultantiem – gan telefoniski, gan elektroniskā pasta starpniecību, gan personīgi VID teritoriālās iestādes nodaļās.
Kontaktinformācija ir atrodama VID mājas lapas
www.vid.gov.lv„Kontakti””.
Tādu atbildi biju saņēmusi no VID.