http://www.liaa.gov.lv/?object_id=855
Naudas plūsmas aprēķins
Naudas plūsma pakāpeniski ieviesīs skaidrību finanšu jautājumos. Slikta un nepareiza apiešanās ar naudu ir viens no izplatītākajiem biznesa neveiksmes cēloņiem.
Veidojot naudas plūsmas aprēķinus Tu vari:
Noteikt, kad naudas pietrūks, pirms tas būs noticis īstenībā;
Uzzināt, kad varētu parādīties papildus nauda un izlietot to efektīvi;
Parūpēties, lai vienmēr būtu pietiekoši skaidrās naudas jebkuriem biznesa izdevumiem;
Uzzināt, kā varētu vēl efektīvāk izmantot resursus un samazināt izmaksas;
Ja pārdosi savu produkciju ar pēcapmaksu, būs nepieciešams plānot arī šo naudas plūsmu. Tāpat jāatceras rēķinus izrakstīt laikā, lai klients varētu tos savlaicīgi apmaksāt;
Aprēķinos vajag parādīt visus savus ieņēmumus un izdevumus, kas rada naudas ieplūšanu vai izplūšanu no uzņēmuma. Amortizāciju naudas plūsmā neiekļauj, jo tā nav reāla nauda, tas ir tikai iekšējai uzskaitei.
Peļņas/zaudējuma aprēķins
Atšķirībā no naudas plūsmas aprēķina, kas parāda stāvokli ik pēc noteikta laika, šis aprēķins atspoguļos vidējā termiņa mērķus pēc pirmā vai pirmajiem diviem gadiem, kā arī to, ko vēlaties sasniegt. Šos aprēķinus ir ieteicams veikt ik mēnesi vai reizi ceturksnī.
Peļņas/zaudējumu aprēķinu veikšanas mērķis ir biznesa dzīvotspējas noteikšana. Taču peļņa, kas šeit parādīsies, ne vienmēr ir arī realitāte. Peļņas/zaudējumu aprēķins ļaus labāk saprast, cik ir jāiegulda, lai paplašinātu savu biznesu. Bez tam aprēķini ļaus izvairīties no negaidītām situācijām un noderēs plānošanai tālākiem attīstības periodiem. Pats galvenais ieguvums no aprēķiniem ir iespēja modelēt dažādas situācijas, kā arī iespēja novērtēt, vai ieguldījums šajā projektā ir veiksmīgs vai nē, salīdzinājumā ar atdevi, kas būtu, ja šie paši naudas resursi tiktu ieguldīti cituviet, piemēram, kā naudas noguldījums bankas depozītā, iegādātas akcijas vai iegādāts nekustamais īpašums.