Pirātisms - atbildība un sekas
Šodien iekrita pastkastē. Domāju būksinteresanti zināt kas par ko...Autortiesību objektu izmantošana datoros
Ko drīkst uzglabāt datoros:
• Programmatūru, kurai ir legalitāti apliecinoša dokumentācija – iegādes dokuments & oriģināls iepakojums. Drīkst atrasties arī bezmaksas programmatūra, kuras licencē ir noteikts, ka šīs programmatūras izmantošana ir bez maksas (aicinājums rūpīgi izlasīt licenci, vai nav nekādi ierobežojumi). Drīkst atrasties arī izmēģinājuma versijas (trial, demo, evolution), pilnībā ievērojot to atļauto bezmaksas lietošanas laiku un mērķi.
• Mūzikas ierakstus, kurus esat iegādājušies interneta veikalos un iegādes brīdī atļautā veidā lejupielādējuši datorā.
Ko nedrīkst uzglabāt datoros:
• Programmatūru, kurai nav legalitāti apliecinoša dokumentācija, tajā skaitā uzņēmumu datoros nedrīkst uzglabāt bezmaksas programmatūru, kura bez maksas ir paredzēta tikai nekomerciālai (privātai) lietošanai.
• Mūzikas & filmu ierakstu kopijas, arī tajos gadījumos, ja ir oriģināli diski, jo datora cietais disks netiek aplikts ar datu nesēju nodevu un līdz ar to uz datora cietā diska nedrīkst uzglabāt likumā atļauto rezerves kopiju privātai lietošanai. Tas pats attiecas arī uz USB atmiņu.
• Failu apmaiņas programmas (TORRENTI, DC++ utt.) ar apmaiņai paredzētiem mūzikas un filmu ierakstiem.
Tas, ko drīkst un nedrīkst uzglabāt datoros, kā arī failu apmaiņu programmu izmantošanas ierobežojumi attiecas gan uz darba, gan arī privātajiem datoriem. Tā kā autortiesību pārkāpumi internetā šogad ir policijas prioritāte, tiek rūpīgi uzraudzītas darbības failu apmaiņas portālos, vākti pierādījumi un ierosinātas autortiesību pārkāpumu lietas arī pret mājas lietotājiem.
Sekas par autortiesību pārkāpumiem:
• Atbildība par mūziku un filmām – administratīvā - uzliek naudas sodu no 100 līdz 250 latiem, konfiscējot šos objektus un to nesējus. Tātad tiek konfiscēti paši datori. (APK 155.8.p.)
• Atbildība par nelegālu programmatūru – arests / piespiedu darbs / naudas sods līdz 100min mēnešalgām,