Latviešu valodā
Например: декларация НДС

Внимание! Вы просматриваете форум в ограниченном режиме – авторизуйтесь (вверху страницы) или зарегистрируйтесь, чтобы получить доступ ко всем возможностям форума (создание темы / ответа, доступ к спискам «Избранные», «Мои темы», «Непрочитанное»).

Налоги и пошлины

IIN parāds К списку тем

IIN parāds
Sveicināti! Lieta īsumā šāda. Jau ilgus gadus neesmu bijis štata darbinieks, bet "pārticis" vienīgi no autoratlīdzības līgumiem. Es neinteresējos par VID, VID neinteresējās par mani. Par pašnodarbinātā statusu biju dzirdējis, bet kamēr tas nebija obligāts, nepieteicos, biju pārliecināts, ka tie, kas maksā man honorārus, maksā arī visus nodokļus. Pāgājušogad ziemā oficiāli reģistrējos kā nodokļu maksātājs. Pēc pāris nedēļām saņēmu paziņojumu par Iedzīvotāju ienākuma nodokļa parādu par iepriekšējiem 3 gadiem. Aptuveni trešdaļā no 36 mēnešiem biju iemanījies nopelnīt virs minimālās algas. Par to man aprēķināja nodokļu parādu ap 1000 eiro plus kavējuma nauda par 3 gadiem, p''ec pašnodarbinātas personas nodokļu likmēm.
Teorētiski es saprotu, ka nezināšana neatbrīvo no atbildības. Bet kā gan es ko tādu varēju zināt, ja man nebija ne vismazākā atgādinājuma no VID puses visus 3 gadus. Ja būtu jel kāda informācija, es jau tad būtu kaut vai reģistrējies kā mikrouzņēmuma nodokļa maksātājs, man nebūtu parādu un nebūtu kavējuma procentu. Juridiski tas šķiet murgs.
Būšu pateicīgs par ieteikumiem šajā sakarā! Ja kādam ir konkrēts risinājums problēmai, varam vienoties par samaksu.
Acperins
Acperins 23.07.2015 15:31
24 сообщения на сайте

Ответы (36)

К сожалению, договориться с СГД у вас не получится.
За авторов платится подоходный налог. Социальные платежи они должны платить за себя сами, если не числятся нигде дарбанемейсом.
Этому порядку уже лет 20. Была пару лет назад информация на сайте ВИДа, рассылали по домам бридинаюмсы. Может, вас обошли.
Да и плательщик гонорара мог бы предупредить.

Предупреждать заранее наш ВИД не имеет обыкновения. Он ждет три года и потом наезжает за весь срок.
Чтобы долг побольше накопился и человек успел расслабиться

Единственное, чем можно облегчить ситуацию - заплатить налог и подать годовые декларации, включив социалку в оправданные расходы. Хоть часть этой суммы вернете.
Maija
Maija 23.07.2015 15:41
28223 сообщения на сайте
/ cik saprotu- kopš paziņojuma saņemšanas ziemā- līdz šimbrīdim- biji ziemas guļā?/

Vai ir līgumi saglabāti par honorāriem? tur tā kā vajadzētu būt atrunai - ka nodokli budžetā iemaksā autoratlīdzību izmaksātājs.
Noskaidrot EDS- kas tad ir ieturēts - un tad domāt tālāk.
Ludmila_st_
Ludmila_st_ 23.07.2015 15:42
2557 сообщений на сайте
/ cik saprotu- kopš paziņojuma saņemšanas ziemā- līdz šimbrīdim- biji ziemas guļā?/

Vai ir līgumi saglabāti par honorāriem? tur tā kā vajadzētu būt atrunai - ka nodokli budžetā iemaksā autoratlīdzību izmaksātājs.
Noskaidrot EDS- kas tad ir ieturēts - un tad domāt tālāk.
Ludmila_st_ 23.07.2015 15:42
В этом случае речь идет о социальных платежах. Там договор не поможет.
Если автор пишет, что Aptuveni trešdaļā no 36 mēnešiem biju iemanījies nopelnīt virs minimālās algas и насчитали 1000 евро, явно они. С минималки около 100 евро в месяц надо платить социальные платежи.
Maija
Maija 23.07.2015 15:48
28223 сообщения на сайте
Man ir bijis šāds gadījums.

VID šīs autoratlīdzības sāka "čekot" ar brīdi, kad modernizējās EDS.

Dariet tieši tā, kā Jums Maija raksta, jo jums nav cita risinājuma, kā vien lūgt šo nodokli samaksāt pa daļām.
Aivareno
Aivareno 23.07.2015 15:53
6641 сообщение на сайте
В этом случае речь идет о социальных платежах. Там договор не поможет.
- sapratu pēc tam, kad jau nōsūtīju komentāru, ieciklējos uz tēmas nosaukumu
Ludmila_st_
Ludmila_st_ 23.07.2015 15:57
2557 сообщений на сайте
Единственное, чем можно облегчить ситуацию - заплатить налог и подать годовые декларации, включив социалку в оправданные расходы. Хоть часть этой суммы вернете.
Maija 23.07.2015 15:41
Jau mēģināju iesniegt attaisnotos izdevumus - paskaidroja, ka tie bija jāiesniedz , tad, kad bija jāmaksā nodokļi. Tagad par vēlu...
Acperins
Acperins 23.07.2015 15:58
24 сообщения на сайте
Maija Jums raksta par gada ienākuma deklarāciju, to var iesniegt 3 gadu laikā. Bet vispirms jānomaksā sociālo nodokli, lai varat to iekļaut gada ienākuma deklarācijā.
Aivareno
Aivareno 23.07.2015 16:02
6641 сообщение на сайте
Это не понятно. Оправданные расходы можно декларировать три года - в этом году еще за 2014, 2013 и 2012 годы. Эта декларация добровольная и точного срока подачи нет.
Более ранние периоды уже декларировать нельзя.

Об уплате социальных платежей надо было подавать квартальные отчеты. Поскольку они уже провели налоговый аудит и сами все насчитали, то подавать отчеты не надо. Но аудит доходов у вас не проводился. Думаю, годовые декларации подать можно. Да и не расстреляют за это. В крайнем случае напишут почему не приняли.
Maija
Maija 23.07.2015 16:05
28223 сообщения на сайте
Maija Jums raksta par gada ienākuma deklarāciju, to var iesniegt 3 gadu laikā. Bet vispirms jānomaksā sociālo nodokli, lai varat to iekļaut gada ienākuma deklarācijā.
Aivareno 23.07.2015 16:02
Можно и по начислению подавать. Я как-то баловалась с этими платежами, пока не надоела ВИДу со своими претензиями и они не исключили меня из плательщиков социалки. Там декларировать требовали именно начисленные, а не уплаченные. Я тоже не очень аккуратно их платила
Maija
Maija 23.07.2015 16:08
28223 сообщения на сайте
Это не понятно. Оправданные расходы можно декларировать три года - в этом году еще за 2014, 2013 и 2012 годы
Maija 23.07.2015 16:05
Jūs iesniegumā norādāt, ka precizētus pašnodarbinātā ziņojumus par 2013.gada1.,2.,3.,4.ceturksni un 2014.gada1.,2.,3.,4.ceturksni ir nepieciešams iesniegt, jo vēlaties ziņojumos uzrādīt mazākus ienākumus un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas par katru ceturkšņa mēnesi sakarā ar iesniegumā minētajiem izdevumiem.
Saskaņā ar likuma „Par valsts sociālo apdrošināšanu” 6.pantatrešo daļu pašnodarbinātie, kuru ienākumi sasniedz Ministru kabineta noteikto obligāto iemaksu objekta minimālo apmēru, ir pakļauti pensiju apdrošināšanai, invaliditātes apdrošināšanai, maternitātes un slimības apdrošināšanai un vecāku apdrošināšanai. Likuma „Par valsts sociālo apdrošināšanu” 5.pantapiektā daļa nosaka, ka pašnodarbinātie ir sociāli apdrošināti, ja faktiski ir veiktas sociālās apdrošināšanas iemaksas. No minētajām tiesību normām izriet, ka pašnodarbinātai personai, saņemot noteikta lieluma ienākumus, ir pašai faktiski jāveic obligātās iemaksas, lai šī persona būtu sociāli apdrošināta.
Likuma „Par valsts sociālo apdrošināšanu” 14.pantaotrā daļa nosaka, ka pašnodarbinātā obligāto iemaksu objekts ir brīvi izraudzīti ienākumi (vai ieņēmumi fiksētā iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātājiem) no preču ražošanas, darbu izpildes, pakalpojumu sniegšanas, radošās un profesionālās darbības un citi ienākumi no saimnieciskās darbības, izņemot ienākumu, kuru fiziskā persona, kas minēta šā likuma 6.pantaseptītajā, vienpadsmitajā vai trīspadsmitajā daļā, gūst no zemnieku (zvejnieku) saimniecības, sava nekustamā īpašuma, personīgajā palīgsaimniecībā vai piemājas saimniecībā pašas saražotās produkcijas, autortiesībām un blakustiesībām. Šādu izvēli persona var izdarīt tikai vienu reizi par pārskata ceturksni. Tādējādi likumdevēja noteiktais ierobežojums pašnodarbinātai personai tikai vienu reizi par pārskata ceturksni izdarīt izvēli attiecas uz to,
Acperins
Acperins 23.07.2015 16:12
24 сообщения на сайте
Jūs iesniegumā norādāt, ka precizētus pašnodarbinātā ziņojumus par 2013.gada1.,2.,3.,4.ceturksni un 2014.gada1.,2.,3.,4.ceturksni ir nepieciešams iesniegt, jo vēlaties ziņojumos uzrādīt mazākus ienākumus un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas par katru ceturkšņa mēnesi sakarā ar iesniegumā minētajiem izdevumiem.
Saskaņā ar likuma „Par valsts sociālo apdrošināšanu” 6.pantatrešo daļu pašnodarbinātie, kuru ienākumi sasniedz Ministru kabineta noteikto obligāto iemaksu objekta minimālo apmēru, ir pakļauti pensiju apdrošināšanai, invaliditātes apdrošināšanai, maternitātes un slimības apdrošināšanai un vecāku apdrošināšanai. Likuma „Par valsts sociālo apdrošināšanu” 5.pantapiektā daļa nosaka, ka pašnodarbinātie ir sociāli apdrošināti, ja faktiski ir veiktas sociālās apdrošināšanas iemaksas. No minētajām tiesību normām izriet, ka pašnodarbinātai personai, saņemot noteikta lieluma ienākumus, ir pašai faktiski jāveic obligātās iemaksas, lai šī persona būtu sociāli apdrošināta.
Likuma „Par valsts sociālo apdrošināšanu” 14.pantaotrā daļa nosaka, ka pašnodarbinātā obligāto iemaksu objekts ir brīvi izraudzīti ienākumi (vai ieņēmumi fiksētā iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātājiem) no preču ražošanas, darbu izpildes, pakalpojumu sniegšanas, radošās un profesionālās darbības un citi ienākumi no saimnieciskās darbības, izņemot ienākumu, kuru fiziskā persona, kas minēta šā likuma 6.pantaseptītajā, vienpadsmitajā vai trīspadsmitajā daļā, gūst no zemnieku (zvejnieku) saimniecības, sava nekustamā īpašuma, personīgajā palīgsaimniecībā vai piemājas saimniecībā pašas saražotās produkcijas, autortiesībām un blakustiesībām. Šādu izvēli persona var izdarīt tikai vienu reizi par pārskata ceturksni. Tādējādi likumdevēja noteiktais ierobežojums pašnodarbinātai personai tikai vienu reizi par pārskata ceturksni izdarīt izvēli attiecas uz to, kurus gūtos ienākumus no saimnieciskās darbības pašnodarbinātā persona izvēlas norādīt kā obligāto iemaksu objektu. Tādējādi pašnodar
Acperins
Acperins 23.07.2015 16:13
24 сообщения на сайте
Tādējādi normatīvie akti neparedz citu kārtību, kādā pašnodarbinātie varētu precizēt iepriekš deklarētos ienākumus un obligātās iemaksas.
Ņemot vērā minēto, Jūs šādu izvēli esat izdarījis un VID esat iesniedzis pašnodarbinātā ziņojumus par 2013.gada1.,2.,3.,4.ceturksni un 2014.gada1.,2.,3.,4.ceturksni, uzrādot ienākumus un aprēķinātās obligātās iemaksas. Tādējādi norādām, ka VID nav tiesiska pamata atļaut Jums iesniegt precizētus pašnodarbinātā ziņojumus par 2013.gada1.,2.,3.,4.ceturksni un 2014.gada1.,2.,3.,4.ceturksni.

Nodokļu pārvaldes
Balvu klientu apkalpošanas centra vadītāja J.Pužule
Acperins
Acperins 23.07.2015 16:15
24 сообщения на сайте
Нет. Речь была не об этом. Подать уточненные pašnodarbinātā ziņojumus уже нельзя, потому что ВИД сам сам уточнил все, что ему надо было. Да и уточнять вам нечего. Они насчитали платежи с минимальной зарплаты, а меньше вы декларировать все равно не можете.

Jums ir iespēja iesniegt gada ienākumu deklarācijas par 2013. un 2014. gadu un pārrēķināt IIN, samazinot apliekamo ienākumu par sociāliem iemaksām. Vismaz 24 - 25% procentus no šis summas dabūsiet atpakaļ.
Maija
Maija 23.07.2015 16:20
28223 сообщения на сайте
Domāju, ka jautājuma autors ir uzrakstījis tikai daļu no problēmas.
Kā redzams no šeit paustā, autors jau ir konsultējies, un jau zināmas darbības ir veicis.
Rezultāts ir tāds, kāds tas ir.
Par IIN gada deklarācijām viņš neko neraksta - iespējams, ka apzināti.

Nesteidzieties ar padomiem, ja nepārzināt situāciju pilnībā.
Veltīga laika tērēšana.

Lai atprasa naudu tam konsultantam, kas viņu konsultēja iepriekš (ja par to tika maksāts), un lai meklē citu konsultantu, uzrādot visus dokumentus un aprakstot situāciju pilnībā, bez noklusējumiem.
Aivars007
Aivars007 23.07.2015 16:28
26984 сообщения на сайте
Да пусть это останется на совести того консультанта. Лишь бы наша совесть была спокойна.
Я за всю свою 15-летнюю творческую деятельность ни разу не могла накопать расходов больше, чем на установленный процент. Даже близко не было. Вписывать в расходы все коммунальные платежи, считая что квартира мой личный офис, наглости не хватило.
Да и сомневаюсь, что ВИД это пропустил бы. Я же не скульптор по металлу, что мне нужна личная кузница и еще немеряное количество газа, чтобы металл плавить Ну на авторучках, бумаге и флешках много не наваришь

Уж какие расходы тот консультант предлагал декларировать, трудно сказать. Может оно и с лучшему, что не подставил человека.
Maija
Maija 23.07.2015 16:39
28223 сообщения на сайте
Es šiem gaudulīgajiem stāstiem nekad neticu.
Vispirms tēlo ērgli - ES, ES, ES tas gudrais, jūs visi - muļķi, ka maksājat nodokļus.
Beigās izrādās, ka mēs, tie muļķi, katru mēnesi samaksājam cik ne cik, bet lielajam ērglim jāmaksā uzreiz tūkstotis!
Dievs nav mazais bērns, visu redz.
Бог не Тимошка, видит немножко!
Aivars007
Aivars007 23.07.2015 16:46
26984 сообщения на сайте
Domāju, ka jautājuma autors ir uzrakstījis tikai daļu no problēmas.
Kā redzams no šeit paustā, autors jau ir konsultējies, un jau zināmas darbības ir veicis.
Rezultāts ir tāds, kāds tas ir.
Par IIN gada deklarācijām viņš neko neraksta - iespējams, ka apzināti.

Nesteidzieties ar padomiem, ja nepārzināt situāciju pilnībā.
Veltīga laika tērēšana.

Lai atprasa naudu tam konsultantam, kas viņu konsultēja iepriekš (ja par to tika maksāts), un lai meklē citu konsultantu, uzrādot visus dokumentus un aprakstot situāciju pilnībā, bez noklusējumiem.
Aivars007 23.07.2015 16:28
Neesmu nekur konsultējies un situāciju arī atainoju tādu kāda tā ir. Jau pus gadu ņemos ar šo lietu. Kad atrodu kādu versiju - aizsūtu VIDam vēstuli, saņemu atteikumu, nomierinos, tad atkal ko nebūt izdomāju. Acīmredzot būs vien jāpiesākās uz parāda nomaksu, lai arī cik negodīgi tas nešķistu. Šobrīd finansiālā situācija ir labāka, bet tajos gados gāja traki. Divreiz sēdēju uz koferiem, bet tā arī nesaņēmos uz Īriju braukt. Tagad valsts par to man atmaksā
Acperins
Acperins 23.07.2015 16:48
24 сообщения на сайте
Pēc pāris nedēļām saņēmu paziņojumu par Iedzīvotāju ienākuma nodokļa parādu par iepriekšējiem 3 gadiem.
Acperins 23.07.2015 15:31
Tad iznāk, ka izmaksātājs arī IIN nav ieturējis? Neesiet slinks un paskatieties līgumā (ja tāds ir), cik tad ir izmaksāts.

Domāju, ka jautājuma autors ir uzrakstījis tikai daļu no problēmas.
Aivars007 23.07.2015 16:28
Piekrītu Aivaram.
Japaina
Japaina 23.07.2015 16:52
10269 сообщений на сайте
Es šiem gaudulīgajiem stāstiem nekad neticu.
Vispirms tēlo ērgli - ES, ES, ES tas gudrais, jūs visi - muļķi, ka maksājat nodokļus.
Beigās izrādās, ka mēs, tie muļķi, katru mēnesi samaksājam cik ne cik, bet lielajam ērglim jāmaksā uzreiz tūkstotis!
Dievs nav mazais bērns, visu redz.
Бог не Тимошка, видит немножко!
Aivars007 23.07.2015 16:46
Par ko Tu Aivar raksti? Vai es sazin ko tēloju? Uzrakstīju kā ir - nabadzīgu pamuļķi viņa slinkuma, neattapības dēļ VID paņem priekšā pēc pilnas programmas. Nav man ar ko lielīties., slēpt ar nav ko.
Acperins
Acperins 23.07.2015 16:52
24 сообщения на сайте
Pēc pāris nedēļām saņēmu paziņojumu par Iedzīvotāju ienākuma nodokļa parādu par iepriekšējiem 3 gadiem.
Acperins 23.07.2015 15:31
Tad iznāk, ka izmaksātājs arī IIN nav ieturējis? Neesiet slinks un paskatieties līgumā (ja tāds ir), cik tad ir izmaksāts.

Domāju, ka jautājuma autors ir uzrakstījis tikai daļu no problēmas.
Aivars007 23.07.2015 16:28
Piekrītu Aivaram.
Japaina 23.07.2015 16:52
Nu nav man nekādu zemūdens akmeņu. Ja ir kādas aizdomas - jautājiet - atbildēšu. Bet jēga tam visam nav, cik noprotu. Te nekas nav līdzams.
Acperins
Acperins 23.07.2015 16:56
24 сообщения на сайте

Спасибо сказали

Послать сообщение Добавить в Контакты

Время просмотра сайта без авторизации истекло!

Для дальнейшего просмотра сайта Вам необходимо авторизоваться, либо зарегистрироваться.

Через 10 секунд Вы будете автоматически перенаправлены на форму регистрации.