Latviešu valodā
Например: декларация НДС

Внимание! Вы просматриваете форум в ограниченном режиме – авторизуйтесь (вверху страницы) или зарегистрируйтесь, чтобы получить доступ ко всем возможностям форума (создание темы / ответа, доступ к спискам «Избранные», «Мои темы», «Непрочитанное»).

Налоги и пошлины

Kā aprēķināt pavadzīmes PVN? Vai kāds likums to nosaka? К списку тем

Kā aprēķināt pavadzīmes PVN? Vai kāds likums to nosaka?
Pieņemsim, ka uz pavadzīmes ir 3 preces ar pamatsummām (bez PVN) A, B, C un visām piemēro nodokli 21%. Kā pareizi aprēķināt PVN?

Ir 2 varianti:
1) katrai rindiņai aprēķina PVN un visu skaita kopā:
ROUND(21%*A)+ROUND(21%*B)+ROUND(21%*C)
2) visas rindiņas saskaita kopā un aprēķina PVN:
ROUND(21*(A+B+C))

Tieši šie paši divi varianti ir arī tad, ja A, B, C ir preču cenas ar jau iekļautu PVN, tad formula ir sarežģītāka, bet jautājums ir tas pats - vai PVN rēķina katrai rindiņai atsevišķi un tad summē kopā vai arī rēķina no kopsummas.

Cik zinu, tad vairumtirdzniecības praksē, veikalos, datorprogrammās lieto 2) variantu. Veikalos tas ir tāpēc, ka kases aparāti rēķina PVN pa nodaļām un neskatās, kāds PVN ir katrai precei (kā arī PVN ir daudz vienkāršāk rēķināt no galasummām, ja starpsummām piemēro visdažādākās atlaides). Kāpēc šo metodi pielieto arī vairumtirdzniecība un datorprogrammas - tam iemeslu nezinu.

Vai ir kāds likums, kas nosaka, kādu metodi - 1) vai 2) ir jāizvēlas?

Līdz šim esmu atradis tikai "Kārtība, kādā norādāmas preču un pakalpojumu cenas", kas nosaka, ka mazumtirdzniecībā "Preces gabalcenā un noteiktas mērvienības cenā ietver pievienotās vērtības nodokli un visus citus nodokļus." (4. pants). Varētu likties, ka katrai precei "velkas" līdzi PVN (atšķirība no tā akcīze taču attiecas tieši uz preci), bet realitātē tā nav?

Kādu metodi 1) vai 2) izvēlēties? Un ko darīt, ja es strādāju pēc metodes 1), bet piegādātājs sūta pavadzīmi pēc metodes 2) vai pircējs prasa pavadzīmi pēc metodes 2)?

Metodei 1) ir lielas priekšrocības. Piem., tagad ir daudzi reversie PVN, protams, ka vienkāršāk būtu rēķināt PVN no rindiņām. Tāpat ir vēlme gan saņemtās gan izejošās preces no vienas pavadzīmes dalīt pa organizatoriskajām vienība vai grāmatvedības kontiem. Arī tad ir daudz vienkāršāk, ja PVN ir katrai rindiņai atsevišķi, nav pavadzīmes kopējais PVN ar n-tajiem decimālcipariem jādala pa rindiņām pēc kaut kādas metodogloģijas. Arī OLAP (Online
Andrisz
Andrisz 07.01.2018 15:29
58 сообщений на сайте

Ответы (21)

Analytical Processing) un datu noliktavu sistēmās ir vienkāršāk, ja rindiņa ir ar visām summām un nav nekas jāņem no pavadzīmes kopējā PVN un jādala. utt.

Kā Jūs tiekat ar šo iekšējo pretrunu galā?
Andrisz
Andrisz 07.01.2018 15:31
58 сообщений на сайте
Līdz šim esmu atradis tikai "Kārtība, kādā norādāmas preču un pakalpojumu cenas", kas nosaka, ka mazumtirdzniecībā "Preces gabalcenā un noteiktas mērvienības cenā ietver pievienotās vērtības nodokli un visus citus nodokļus." (4. pants).
Kārtība cenas norādīšanai mazumtirdzniecībā nosaka pircēju apkalpošanu bez maldināšanas.

Pievienotās vērtības nodokļa likums

125.pants Nodokļa rēķins un tā saturs

(1) Par nodokļa rēķinu uzskata dokumentu papīra vai elektroniskā formā, kurā norādīti šādi rekvizīti un informācija, ja šajā likumā nav noteikts citādi:

8 ) preces vai pakalpojuma nosaukums, daudzums un mērvienība;

9) preces vai pakalpojuma cena (vienas vienības vērtība bez nodokļa);

10) piemērotās atlaides, ja tās nav atskaitītas no vienas vienības vērtības;

11) piemērotā nodokļa likme;

12) aprēķinātā nodokļa summa;

13) darījuma kopsumma bez nodokļa (summa, kurai piemēro nodokli vai atbrīvojumu no nodokļa);

14) ja nodokļa rēķinu saskaņā ar šā likuma 130.pantuizraksta pats preču vai pakalpojumu saņēmējs, — norāde “pašaprēķins”;

U.t.t. lasiet pats
Meek
Meek 07.01.2018 17:57
5673 сообщения на сайте
13) darījuma kopsumma bez nodokļa (summa, kurai piemēro nodokli vai atbrīvojumu no nodokļa);
Meek 07.01.2018 17:57
tāda ir atbilde uz Jūsu jautājumu
Meek
Meek 07.01.2018 18:01
5673 сообщения на сайте
Likums saka, ka nodokļa reķinā jānorāda:
11) piemērotā nodokļa likme;
12) aprēķinātā nodokļa summa;

Bet likums nesaka, vai likme jāpiemēro katrai rindiņai atsevišķi un tad jāskaita kopā, vai arī visai rēķina kopsummai.

Es nestrīdos - realitātē tiek lietots 2 variants, kad PVN rēķina no kopsummām. Bet kā tad grāmatveži šo PVN sadala un vienu rindiņu, piem., gadījumā, ja grāmatveži, finansisti, analītiķi un uzņēmuma vadība grib redzēt atskaites par rindiņām? Vai tiešām atsakitēs šis pavadzīmes kopējais PVN ir jādala pa rindiņām ar n-tajiem decimālcipariem aiz komata un visulaiku ir jādomā līdzi, ka šādas rindiņas PVN summai nav jēga.

Un PVN rēķināt no rindiņam tomēr ir jēga. Kaut vai tagad - kad uz vienas pavadzīmes raksta elektroniku un piegādes izdevumus. Elektronikai ir reversais PVN, piegādes izdevumiem - parastais un šie abi PVN taču ir jānosaka atsevišķi, nevis jārēķina kāds kopējais PVN un tad tas ir jādala par daļām...
Andrisz
Andrisz 07.01.2018 18:14
58 сообщений на сайте
Šeit galīgi traks var palikt. Uzņēmējam būtu jādomā, ka taisīt radošu, izcilu, iekārojamu pakalpojumu un preci, kā pārsteigt klientus, bet tā vietā ir jākasās ap centu daļām. Šausmīgi!!!!

Gribas ticēt, ka kāds ir atradis vienkāršu un pragmatisku atbildi šādām dzīves situācijām.
Andrisz
Andrisz 07.01.2018 18:16
58 сообщений на сайте
gadījumā, ja grāmatveži, finansisti, analītiķi un uzņēmuma vadība grib redzēt atskaites par rindiņām?
Andrisz 07.01.2018 18:14
А зачем им это? Времени много лишнего?
Allda
Allda 07.01.2018 18:57
2918 сообщений на сайте
Lasiet uzmanīgi likumu
13) darījuma kopsumma bez nodokļa (summa, kurai piemēro nodokli vai atbrīvojumu no nodokļa);
Meek 07.01.2018 17:57
tāda ir atbilde uz Jūsu jautājumu
Meek 07.01.2018 18:01
darījuma kopsumma bez nodokļa, kurai piemēro nodokli vai atbrīvojumu no nodokļa

un nevajag izgudrot problēmu tur, kur tādas nav
Meek
Meek 07.01.2018 18:58
5673 сообщения на сайте
Varbūt alojos, bet kāda jēga ir no pavadzīmes kopsummas bez nodokļa. Latvijā tagad ir 3 PVN likmes, 1 parastais piemērošanas režīms un 9 īpašie piemērošanas režīmi (reversie), tad nozīmē, ka principā uz pavadzīmes var būt 30 dažādi PVN nodokļi, kas visi pēc tam ir jāatspoguļo PVN pielikumos un deklarācijā. Kā šājā gadījumā var vispār runāt par vienu pavadzīmes kopsumma, no tās nav nekādas jēgas.
Andrisz
Andrisz 07.01.2018 23:03
58 сообщений на сайте
Eksistē personāži, kam ir bezjedzīgi kaut-ko skaidrot
Priekš tādiem, vienkārši, žēl savu laiku terēt.
Meek
Meek 07.01.2018 23:16
5673 сообщения на сайте
Es neprasu romānu. Vienu pašu teikumu, varbūt es sapratīšu uzreiz?

Ne jau es izdomāju, ka man vajag pavadzīmē PVN sadalīt pa rindiņām. No manis to prasa un nezinu, kur lai liekas. Ja nesadalīšu, tad būs ļoti slikti
Andrisz
Andrisz 08.01.2018 00:17
58 сообщений на сайте
9) preces vai pakalpojuma cena (vienas vienības vērtība bez nodokļa);

10) piemērotās atlaides, ja tās nav atskaitītas no vienas vienības vērtības;

11) piemērotā nodokļa likme;

12) aprēķinātā nodokļa summa;
Meek 07.01.2018 17:57
es teiktu, ka aprēķina katrai rindai atsevišķi un tad skaita kopā
Rumpumpele
Rumpumpele 08.01.2018 09:32
135 сообщений на сайте
Lasiet uzmanīgi likumu
13) darījuma kopsumma bez nodokļa (summa, kurai piemēro nodokli vai atbrīvojumu no nodokļa);
Meek 07.01.2018 17:57
tāda ir atbilde uz Jūsu jautājumu
Meek 07.01.2018 18:01
darījuma kopsumma bez nodokļa, kurai piemēro nodokli vai atbrīvojumu no nodokļa

un nevajag izgudrot problēmu tur, kur tādas nav
Meek 07.01.2018 18:58
Ja rēķināsiet katrai rindai nodokli un tad skaitīsiet nodokli kopā, būs cita summa, nekā summai bez PVN aprēķināts PVN no kopsummas.
Likums par PVN skaidri un gaiši nosaka aprēķina kārtību un iemeslu, kāpēc jārēķina tieši tā
Meek
Meek 08.01.2018 10:29
5673 сообщения на сайте
Atcerējos piemēru no Zadornova repertuāra:

2+2*2= ?
Ambera
Ambera 08.01.2018 10:56
21759 сообщений на сайте
Pievienotās vērtības nodokļa likums reglamentē PVN aprēķinu pavadzīmēs. Nav ko te dzemdēt jaunas lietas.
Andaz
Andaz 08.01.2018 11:00
27892 сообщения на сайте
Es reiz gribēju izpalīdzēt radiniekam, kam bija jāsagatavo akts pašvaldībai par izdarītajiem darbiem. Nu tad viņam bija izstāstījuši, ka katrā lapaspusē km jāreizina ar cenu un katrā lapā PVN jābūt "pareizam" un pēc tam summā arī PVN jābūt "pareizam". T.i. katrā lapā jārēķina rezultējošais PVN un to summai jāsakrīt ar galīgo PVN. Es viņam kādu pusstundu skaidroju, ka tas gandrīz 90% gadījumu tā nebūs tīri matemātiski. Bet viņam ar matemātiku skolā gāja švaki, es to vēl varētu saprast. Bet ar kuru galu viņi domā tajā pašvaldībā, es tiešām nezinu.
Ilzex
Ilzex 08.01.2018 11:45
2676 сообщений на сайте
Mani "kretinē" kas cits - samērā bieži saņemu rēķinus/pavadzīmes, kuros summa bez PVN, piemēram, 10 EUR, PVN - 2,10 EUR, rēķina summa kopā 12,11 EUR.
Lūk, tie gan ir kretīni, kas šādas programmas izmanto.
Viss pārējais ir "pupu mizas".
Katrā rindiņā PVN vai par visām 99 rindiņām kopā - "štrunts".
Galvenais, lai būtu summa bez PVN, PVN un summa kopā.
Arī tad, ja kopsummu reizinot ar PVN likmi, nesakrīt par 1 santīmu - manējās programmās to var pielabot.
Bet, ja 1 + 2 = 4 - tad arī es "esmu apjucis" (kā daudzas sama buhgalteršas šajā forumā), un nezinu, ko labot - pamatsummu vai PVN summu.
Bet... ir jau arī atbilde - 90%!

Andri - neķeriet kreņķi.
Atcerieties, ko mācīja skolā - no saskaitāmo maiņas vietām summa nemainās...
Aivars007
Aivars007 08.01.2018 12:40
26984 сообщения на сайте
Bet ar kuru galu viņi domā tajā pašvaldībā, es tiešām nezinu.
Ilzex 08.01.2018 11:45
Man viens klients, kurš agrāk (padomju laikos) strādāja pašvaldībā, paraksta katru dokumenta lapu.
Ambera
Ambera 08.01.2018 13:04
21759 сообщений на сайте
paraksta katru dokumenta lapu.
Ambera 08.01.2018 13:04
Nu šo es vel saprastu....jo dokumenta atvasinājumiem, piemēram, ir katra lapa jāparaksta.
Andaz
Andaz 08.01.2018 13:09
27892 сообщения на сайте
Bet ar kuru galu viņi domā tajā pašvaldībā, es tiešām nezinu.
Ilzex 08.01.2018 11:45
Man viens klients, kurš agrāk (padomju laikos) strādāja pašvaldībā, paraksta katru dokumenta lapu.
Ambera 08.01.2018 13:04
Pareizi dara!
Es savukārt (ja ir vairākas lapas, līgums, piemēram), satrākeleju tās kopā, apzīmogoju, vēl pievienoju pirkstu nospiedumus, jo... drošs paliek nedrošs... Mazums dzirdēts...!
Aivars007
Aivars007 08.01.2018 13:44
26984 сообщения на сайте
я запрограммировала так: собираю сумму строк по каждой ставке, потом применяю ставку к соответствующей сумме, складываю все полученные в итоговую сумму PVN
Makssoft
Makssoft 08.01.2018 14:39
24096 сообщений на сайте

Спасибо сказали

Послать сообщение Добавить в Контакты

Время просмотра сайта без авторизации истекло!

Для дальнейшего просмотра сайта Вам необходимо авторизоваться, либо зарегистрироваться.

Через 10 секунд Вы будете автоматически перенаправлены на форму регистрации.